/Yangiliklar/Bank sohasida strategiya ijrosi va transformatsiya jarayoni muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun, 6-iyul kuni, bank aktivlarida xususiy sektor ulushini 15 foizdan 60 foizga oshirishga qaratilgan 2020-2025-yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasi bank tizimini isloh qilish strategiyasini amalga oshirish hamda mamlakat tijorat banklarining transformatsiya jarayonini jadallashtirish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Tadbirda ushbu maqsadga erishish uchun qator muhim masalalarni hal qilish lozimligi ta’kidlandi. Birinchi navbatda banklar transformatsiyasi jarayonini faollashtirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Hozirda 6 ta tijorat banki – “Ipotekabank”, “Sanoatqurilishbank”, “Turonbank”, “Asakabank”, “Aloqabank” va “Agrobank” moliyaviy diagnostika, istiqbolli strategiyalarni ishlab chiqish va xususiylashtirish masalalari bo‘yicha xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikni boshlagan. Biroq, boshqa banklarni transformatsiya qilish ishlari yetarli darajada faol olib borilmayapti, dedi davlatimiz rahbari.
Bu kamchilikni bartaraf etish uchun banklar faoliyatiga xos bo‘lmagan funksiyalarni xatlovdan o‘tkazish, Markaziy bank huzuridagi Qayta tayyorlash korporativ markazida avvalo joylardagi bank xodimlari uchun banklar transformatsiyasini tushuntirish bo‘yicha o‘quv dasturlarini tashkil etish topshirildi.
Yig‘ilishda banklarning kredit portfeli va loyihalar sifatini oshirish masalasi muhokama qilindi. Stress-testlar natijalariga ko‘ra, muammoli kreditlar ulushi bir necha barobar ko‘payishi mumkinligi, bu esa bank tizimi uchun jiddiy xatar ekani qayd etildi.
Shu munosabat bilan muammoli kreditlarni hududlar kesimida batafsil tahlil qilib, kredit portfeli sifatini saqlab qolish bo‘yicha ta’sirchan mexanizm ishlab chiqish ko‘rsatmasi berildi. Markaziy bank barcha tijorat banklari kredit portfellari xatlovdan o‘tkazilgach, qiyin ahvolga tushib qolgan har bir mijozning moliyaviy imkoniyatlarini tiklash bo‘yicha aniq choralarni ishlab chiqishi lozimligi alohida ta’kidlandi.
Yig‘ilishda bank tizimida korrupsiyaga barham berish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari barcha tijorat banklari raislari korrupsiyaga chek qo‘yish, komplayens-nazorat kabi ta’sirchan mexanizmlarni joriy qilish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rishi lozimligini alohida ta’kidladi.
Davlat aktivlari bor tijorat banklarida hukumatdan olingan mablag‘lar hissasi hamon yuqoriligi tanqid qilindi.
Xususan, bunday kreditlar ulushi Qishloq qurilish bankda 41 foizni, Ipoteka bankda 32 foizni tashkil etadi. O‘tgan yili banklarga davlat kafolati ostida qariyb 600 million dollarlik kredit liniyalari jalb qilingan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkich 570 million dollarni tashkil qiladi. Shu bilan bir qatorda, aholining jamg‘arma va muddatli depozitlari ulushi yirik banklarda o‘rtacha 5 foizni tashkil etadi, xolos. Shu munosabat bilan Markaziy bankka tijorat banklariga aholi omonatlarini jalb etish bo‘yicha qo‘shimcha takliflar ishlab chiqish topshirig‘i berildi.
Prezidentimiz banklar moliyaviy resurslarni davlat yordami va ko‘magisiz, mustaqil jalb qilishlari zarurligini qayd etdi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan Markaziy bank va tijorat banklari rahbarlari axborot berdi.

/News/The strategy and process of bank transformation discussed
Today, on July 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to deliberate on the implementation of the 2020-2025 Banking System Reform Strategy and processes of transforming commercial banks with an eye to uplifting the private sector share in banking assets from 15 to 60 percent.
In order to achieve the goals set, it was noted during the meeting, a number of key issues have to be addressed.
It is of paramount necessity, for example, to intensify the process of transformation of banks.
Currently, 6 commercial banks, namely, Ipotekabank, Sanoatkurilishbank, Turonbank, Asakabank, Alokabank and Agrobank have begun cooperation with international financial institutions in matters of financial diagnostics, development of long-term strategies and privatization. However, work on the transformation of other commercial banks has barely been progressing well enough, the head of state pointed out.
To change the situation, it was entrusted to conduct a stocktaking of functions not inherent to banks, to arrange training programs at the Corporate Retraining Center under the Central Bank to explain the tasks of bank transformation, primarily for local employees of banks. These tasks are assigned to the Central Bank.
The meeting participants discussed issues of improving the quality of the loan portfolio and bank projects. It was indicated that the share of problem loans, as shown by the results of stress tests, can grow several times, to pose a serious challenge for the banking system.
In this regard, instructions have been given to analyze problem loans by region and create an effective mechanism to maintain the quality of loan portfolios. It was underscored that once the banks’ loan portfolios undergo stocktaking, the Central Bank should devise specific measures to restore the financial capabilities of each customer in a difficult situation.
A separate aspect during the meeting was the discussion of the need to eradicate corruption in the banking sector.
The head of state insisted that bank chiefs take tough measures to stamp out corruption, introduce compliance control and other effective mechanisms.
The President slammed the fact that the share of public funds is still high in commercial banks with state assets.
In particular, the share of such loans is 41 percent in Kishloq Qurilish Bank, and 32 percent in Ipotekabank. Last year, credit lines worth about $ 600 million were attracted under the state guarantee, this year this figure will be $ 570 million. Meanwhile, the share of individual savings and fixed-term deposits in large banks averages only 5 percent. Given this fact, the Central Bank was instructed to come up with additional proposals for attracting household deposits in banks.
Shavkat Mirziyoyev stressed the need for independent attraction of financial resources by commercial banks without state support.
The heads of the Central Bank and commercial banks provided information on the issues discussed at the meeting.