Turizmni rivojlantirish faoliyati Jamg‘arma tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlanmoqda
Davlatimiz rahbari raisligida shu yilning 29 mart kunida turizm salohiyatini oshirish masalalari bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda
2022 yilda yurtimizga tashrif buyurgan xorijiy turistlar soni 2021 yilga nisbatan 3 baravar oshganligi, soha eksporti 1,6 milliard dollarni tashkil etganligi qayd etildi.
Shuningdek, ichki turizm dasturlari doirasida 11 milliondan ziyod aholi sayohat qilgan. So‘nggi besh yilda mehmonxona o‘rinlari 2 baravar oshib, 60 mingtaga yetgan.
Jamg‘arma tomonidan 45 ta tuman (shahar)lardagi tadbirkorlarning turizm sohasini rivojlantirish bilan bo’liq 72 ta loyihasiga ajratilgan 187 mlrd so’mlik kreditlari uchun 68 mlrd so’m miqdorida kafillik yordami taqdim etildi.
Quyida ko’rsatilgan diagramma orqali ko’rish mumkinki, Buxoro, Termiz, Navoiy, Zarafshon, Andijon va Qo’qon shaharlaridagi tadbirkorlar eng ko’p kafillik yordamidan foydalangan.
Bundan tashqari Jamg‘arma tomonidan 87 ta tuman (shahar)lardagi tadbirkorlarning turizm sohasini rivojlantirish bilan bo’liq 251 ta loyihasiga ajratilgan 535 mlrd so’mlik kreditlari uchun 57 mlrd so’m miqdorida kompensatsiya yordami taqdim etildi.
Quyida ko’rsatilgan 2-diagramma orqali ko’rish mumkinki, Buxoro, Samarqand va Termiz shaharlari hamda Olmazor va Urganch tumanlaridagi tadbirkorlar eng ko’p kompensatsiya yordamidan foydalangan.
Turizmni rivojlantirish faoliyati Jamg‘arma tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlash ishlari davom ettirilmoqda.

/Новости/Развитие сферы туризма поддерживается Фондом
В последние годы особое внимание уделяется вопросам развития сферы туризма, увеличения числа иностранных туристов, сохранения объектов туризма.
Количество посетивших страну туристов за 2022 год составило 5,2 млн человек (источник: https://uzbektourism.uz/research/statistics).
На совещании, состоявшемся 29 марта текущего года под председательством главы государства, по вопросам повышения туристического потенциала отмечено, что количество иностранных туристов, посетивших нашу страну в 2022 году, увеличилось в 3 раза по сравнению с 2021 годом, а экспорт отрасли составил 1,6 миллиарда долларов.
Также более 11 млн человек путешествовали в рамках программ внутреннего туризма. За последние пять лет количество мест в отелях удвоилось и достигло 60 000.
Фондом предоставлено поручительство в размере 68 млрд сум по кредитам на сумму 187 млрд сум, выделенных по 72 проектам предпринимателей в 45 районах (городах), связанных с развитием сферы туризма.
На приведенной ниже диаграмме видно, что наибольшей помощью Фонда по поручительствам воспользовались предприниматели в городах Бухара, Термез, Навои, Зарафшан, Андижан и Коканд.
Кроме того, Фондом предоставлена компенсация в размере 57 млрд сумов по кредитам в размере 535 млрд сумов, выделенным на 251 проект, связанный с развитием туристической сферы в 87 районах (городах).
Из приведенной ниже 2-й диаграммы видно, что больше всего компенсационной помощью воспользовались предприниматели таких городов, как Бухара, Самарканд и Термез, а также Алмазарского и Ургенчского районов.