11.09.2020 - 09:33 2140
Ushbu qaror inflyasiyaning yanada sekinlashib yil yakunida prognoz ko’rsatkichlariga erishish bo’yicha ishonchning mustahkamlanishi, iqtisodiyotda ijobiy Real foiz stavkalarini saqlab qolish zarurati, shuningdek, pandemiya sharoitida inflyasiyani pasaytirish va iqtisodiy faollikni qo’llab-quvvatlash maqsadlari o’rtasidagi muvozanatni ta’minlash bilan izohlanadi.
Bunda, prognoz qilinayotgan davrda inflyasiyani keskin oshiruvchi omillarning nisbatan kamligi pul-kredit sharoitlarini inflyasion xatarlarni yuzaga keltirmasdan yumshatish imkonini beradi.
Yil yakuni bo’yicha inflyasiya prognozi 11-12,5 foiz darajasida o’zgarishsiz saqlanib qolindi va bunda inflyasiyaning prognoz koridorining quyi chegarasiga yaqin darajada shakllanish ehtimoli ortmoqda. Shuningdek, iqtisodiyotda inflyasion kutilmalar barqaror pasayishi va makroiqtisodiy barqarorlikning saqlab qolinishi sharoitida inflyasiya prognozi yanada pasaytirish tomonga ko’rib chiqilishi mumkin.
Markaziy bank hukumat bilan birgalikda 2023 yilga qadar inflyasiyaning 5 foizlik doimiy maqsadli ko’rsatkichiga erishish uchun barcha zaruriy choralarni ko’rib boradi.
Inflyasiya va inflyasion kutilmalar. 2020 yilning 8 oyida inflyasiya dinamikasi elektr energiya va tabiiy gaz tariflarini oshirish muddatlarining kechiktirilishi, karantin cheklovlari hisobiga aholi daromadlari va bandlik darajasining pasayishi natijasida ichki talabning qisqarishi, shuningdek, valyuta kursining aprel oyidagi devalvasiyasidan so’ng keyingi oylarda barqarorlashuvi hisobiga devalvasion bosimning qisqarishi sharoitida shakllandi.
Inflyasiya darajasi joriy yilning yanvar-avgust oylari davomida 2019 yil yakunidagi yillik 15,2 foizdan 11,6 foizgacha sekinlashdi va inflyasiyaning maqsadli traektoriyasidan past bo’ldi.
Bunga, asosan, tartibga solinadigan narxlarning o’zgarishsiz qolganligi, meva-sabzavotlar narxlarining mavsumiy pasayishi hamda iqtisodiyotga kredit qo’yilmalarining o’tgan yilga nisbatan sekinroq sur’atda o’sganligi sabab bo’ldi.
Yillik inflyasiya tarkibida nooziq-ovqat mahsulotlari (8 foiz) va xizmatlar (7,5 foiz) narxlari umumiy inflyasiyaga pasaytiruvchi ta’sir ko’rsatgan bo’lsa, oziq-ovqat mahsulotlari narxlari (16,8 foiz) nisbatan yuqori sur’atlarda o’sdi. Bu pandemiya sharoitida ushbu guruh tovarlariga bo’lgan talabning oshganligi bilan izohlanadi.
Iyul-avgust oylarida bazaviy inflyasiya darajasi ham umumiy inflyasiya kabi pasayuvchi tendentsiyasiga ega bo’ldi va 8 oylik yakunlari bo’yicha yillik 12,2 foizni tashkil etdi.
Aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining kelgusi 12 oy uchun inflyasion kutilmalari joriy yil iyul oyidagi o’sishdan so’ng sezilarli darajada pasaydi. Biroq, inflyasion kutilmalar va amaldagi inflyasiya o’rtasidagi farq joriy yil mart oyidan buyon yuqori darajada saqlanib qolmoqda.
So’rov natijalariga ko’ra, respondentlar kelgusi oylarda narxlarning ko’tarilishini asosan pandemiya oqibatlari hamda bozorda monopol mavqega ega xo’jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan taklif etalidigan tovar va xizmatlar narxlarining oshishi mumkinligi bilan bog’lashmoqda.
Iqtisodiy faollik. karantin ta’sirlarining kamayib borishi bilan iqtisodiyotning bosqichma-bosqich tiklanishi kutilmoqda. Biroq, uy xo’jaliklari daromadlarining nisbatan pastroq oshishi, shuningdek, tadbirkorlik sub’ektlarining qarorlar qabul qilishdagi ehtiyotkorona yondashuvi sababli iqtisodiyotning inqirozgacha bo’lgan darajasiga qaytishi uchun uzoqroq vaqt talab etiladi.
May-iyun oylarida iqtisodiy faollikning bosqichma-bosqich tiklanish tendentsiyasidan so’ng, iyul-avgust oylarida bir qator ko’rsatkichlarning ma’lum bir darajada pasayishi kuzatildi.
Qurilish ishlari hajmining o’sishi ham yanvar-iyun oylaridagi 7,3 foizdan 5,7 foizgacha sekinlashdi. Joriy yil iyun oyiga nisbatan iyul va avgust oylarida banklararo to’lov tizimi orqali amalga oshirilgan barcha operasiyalar soni mos ravishda 8 foiz va 9 foizga kamaydi.
Avgust oyining yarmidan ko’p qismi karantin davriga to’g’ri kelganligiga qaramasdan savdo va pullik xizmatlar sohasida naqd pul tushumlari hajmining o’sish dinamikasida ma’lum darajada tiklanish kuzatildi. Bunda, pul tushumlari iyul oyida o’tgan oyga nisbatan 11,9 foizga kamaygan bo’lsa (12,6 trln. so’mdan 11,1 trln. so’mgacha), avgust oyida 6 foizga o’sib, o’tgan yil mos oydagi ko’rsatkichga yaqin bo’ldi.
Pul-kredit sharoitlari. 2020 yil aprel oyida asosiy stavkaning pasaytirilishiga qaramay, iqtisodiyotda nisbatan qat’iy pul-kredit sharoitlari saqlanib qoldi. Iyul-avgust oylarida majburiy zaxira talablarining yumshatilishi va Markaziy bank tomonidan pul-kredit operasiyalarining faol o’tkazilishi sharoitida banklararo pul bozorida, shu jumladan, uzoqroq muddatli depozitlar bo’yicha foiz stavkalarining sezilarli darajada pasayishi kuzatildi.
Bunda, so’nggi ikki oyda 14 kungacha bo’lgan depozitlar bo’yicha foiz stavkalar Markaziy bank foiz koridori doirasida shakllandi.
Maqbul foiz stavka siyosatining iyul oyidan joriy etilishi natijasida iqtisodiyotda depozitlar va kreditlar bo’yicha foiz stavkalarining sezilarli darajada pasayishi kuzatildi.
Joriy yilning iyul oyida jismoniy shaxslarning milliy valyutadagi muddatli depozitlari bo’yicha foiz stavkalar 18 foizgacha va yuridik shaxslarning muddatli depozitlari bo’yicha esa 15,2 foizgacha pasaydi. Shuni ta’kidlash lozimki, nominal foiz stavkalarining pasayishiga qaramay, inflyasiyaning pasayishi sharoitida depozitlar bo’yicha ijobiy (musbat) Real foiz stavkalar saqlanib qoldi. Natijada, bank tizimidagi jami depozitlar hajmi joriy yilning yanvar-avgust oylarida 13,6 foizga o’sdi.
Milliy valyutadagi kreditlar bo’yicha o’rtacha tortilgan foiz stavkalari 20,6 foizgacha, yuridik shaxslar kreditlari bo’yicha foiz stavkalar yil boshidagi 24,3 foizdan 19,5 foizgacha, jismoniy shaxslar kreditlari bo’yicha esa yil boshidagi 28,1 foizdan 22,3 foizgacha pasaydi.
So’mning almashuv kursi dinamikasi yanvar-avgust oylarida jahon iqtisodiyotidagi umumiy iqtisodiy vaziyatning yomonlashuvi, valyuta tushumlarining kamayishi va asosiy savdo-hamkor davlatlar milliy valyutalarining qadrsizlanishi fonida shakllandi. Natijada, valyuta kursi joriy yilning aprel oyida 5,8 foizga keskin qadrsizlanishdan keyin may-avgust oylarida nisbatan barqaror bo’lib, yanvar-avgust oylarida umumiy devalvasiya darajasi 8 foiz atrofida bo’ldi.
Shu bilan birga, kelgusida valyuta kursining o’zining fundamental trendiga yaqin darajada shakllashini va Real effektiv almashuv kursida jiddiy tebranishlar ro’y bermasligi kutilmoqda.
Inflyasion xatarlar. qisqa muddatli istiqbolda iqtisodiyotda inflyasiyani oshiruvchi omillarning vujudga kelishi kutilmayapti.
Bu, birinchidan, joriy yil oxirigacha elektr energiya, kommunal xizmatlar, jamoat transporti tariflari va boshqa tartibga solinadigan narxlarning o’zgarishsiz qolishi bilan bog’liq.
Bundan tashqari, aholining kelgusi daromadlari bo’yicha ishonchsizligi, xarajatlarni optimallashtirish xohishi va iste’molchilar tanlovlarining o’zgarishi fonida aholi tomonidan, ayniqsa, birlamchi ehtiyoj toifasiga kirmaydigan mahsulotlarga bo’lgan talabning qisqarishi inflyasiyaning sekinlashishiga xizmat qiladi.
Ichki talabni oshiruvchi omillarning o’zaro muvozanatlashganligi, shuningdek, yil yakuniga qadar bug’doy uni va non mahsulotlari narxlarining o’tgan yildagi oshishi ta’sirining chiqib ketishi inflyasiyaning yanada pasayishiga yordam beradi.
Shu bilan birga, karantin cheklovlarining bosqichma-bosqich bekor qilinishi bilan iste’molchilarda kechiktirilgan talabning yuzaga chiqishi, xususan, oziq-ovqat mahsulotlari – go’sht va boshqa oziq-ovqat mahsulotlariga talabning ortishi, kuz-qish davrida dori-darmonlar, meva-sabzavotlar va boshqa mahsulotlar narxlarining mavsumiy oshishi kabi omillar qisqa muddatli davrda iste’mol narxlariga oshiruvchi xatarlarning saqlanib qolishiga sabab bo’ladi.
Markaziy bank boshqaruvining asosiy stavkani ko’rib chiqish bo’yicha navbatdagi Majlisi 2020 yilning 22 oktyabr kuniga rejalashtirilgan.

/Новости/Правление Центрального банка снизило основную ставку на 1 п.п. до уровня 14% годовых
Данное решение обусловлено усилением предпосылок к дальнейшему замедлению прогнозной динамики инфляции, необходимостью сохранения умеренно-положительных реальных процентных ставок в экономике, а также достижения баланса между целью по инфляции и поддержанием экономической активности в условиях пандемии.
При этом отсутствие ярко выраженных проинфляционных факторов на прогнозном горизонте дает денежно-кредитной политике пространство для смягчения без будущих рисков для инфляции.
Центральный банк сохраняет прогноз инфляции на конец года на уровне 11-12,5% с повышением вероятности ее формирования ближе к нижней границе прогнозного коридора.При устойчивом снижении инфляционных ожиданий и сохранении макроэкономической стабильности данный прогноз может быть пересмотрен в сторону понижения.
Центральный банк совместно с Правительством будет предпринимать все необходимые меры для достижения постоянной цели по инфляции к 2023 году на уровне 5%.
Инфляция и инфляционные ожидания. Динамика инфляции за 8 месяцев 2020 года формируется под влиянием отложенного решения о повышении тарифов на электроэнергию и газ, экономических эффектов карантинных ограничений на внутренний спрос в результате снижения доходов населения и сокращения занятости, а также отсутствия девальвационного давления, так как ослабление национальной валюты в апреле т.г. было компенсировано последующей стабилизацией курса национальной валюты.
Годовой уровень инфляции в январе-августе т.г. замедлился до 11,6% с 15,2% в конце 2019 года и находился ниже заданной траектории целевого показателя инфляции, что обусловлено сохранением регулируемых цен на неизменном уровне, сезонным снижением цен на плодоовощную продукцию и умеренными темпами кредитования экономики по сравнению с прошлым годом.
В структуре годовой инфляции цены на непродовольственные товары (8%) и услуги (7,5%) оказывали понижающие влияние на общую инфляцию, в то время как продовольственные цены (16,8%) росли более высокими темпами из-за повышенного спроса на данную группу товаров в условиях пандемии.
Уровень базовой инфляции в июле-августе также имел схожую с общей инфляцией тенденцию замедления, и по итогам первых восьми месяцев т.г. составил 12,2%.
Инфляционные ожидания населения и субъектов предпринимательства на следующие 12 месяцев заметно снизились после умеренного роста в июле т.г. Однако разрыв между инфляционными ожиданиями и фактической инфляцией остается существенным, начиная с марта т.г.
Результаты опроса показывают, что респонденты связывают рост цен в ближайшие месяцы, в первую очередь, с последствиями пандемии и удорожанием товаров и услуг субъектов, занимающих монопольное положение на рынке.
Экономическая активность. Восстановление экономики ожидается постепенным по мере угасания карантинного шока. Однако возврат к докризисному уровню будет более растянутым во времени из-за сравнительно низкого роста доходов населения, а также более осторожного поведения экономических агентов при принятии решений.
После наметившейся тенденции к постепенному восстановлению экономической активности в мае – июне, в период июля-августа наблюдалось незначительное снижение по ряду показателей.
Рост объемов строительных работ умеренно замедлился до 105,7% по сравнению с 107,3% в январе-июне. Суммарное количество всех транзакций через банковскую платежную систему в июле и августе снизилось на 8% и 9% относительно июня, соответственно.
Несмотря на то, что большая часть августа пришлась на период карантина, наблюдалось некоторое восстановление роста объемов поступлений денежной выручки в сфере торговли и платных услуг после их снижения в июле на 11,9% по сравнению с июнем (с 12,6 трлн. сумов до 11,1 трлн. сумов). Так, денежные поступления в августе выросли на 6%, достигнув прошлогоднего уровня аналогичного месяца.
Денежно-кредитные условия. Несмотря на снижение основной ставки в апреле 2020 года, в экономике сохранялись умеренно жесткие денежно-кредитные условия. В июле-августе на фоне послаблений требований по обязательным резервам банков и активного проведения Центральным банком денежно-кредитных операций наблюдалось существенное снижение процентных ставок на межбанковском денежном рынке, в том числе по депозитам на более длинные сроки.
При этом процентные ставки по депозитам до 14 дней в последние два месяца формировались в пределах процентного коридора Центрального банка.
В июле текущего года под действием активизации приемлемой процентной политики наблюдалось значительное снижение процентных ставок в экономике как по депозитам, так и по кредитам.
Процентные ставки по депозитам в национальной валюте для физических лиц в июле т.г. снизились до 18 %, а по депозитам юридических лиц – до 15,2 %. Необходимо отметить что, несмотря на снижения номинальных процентных ставок, реальные процентные ставки по депозитам сохранились на положительном уровне. При этом рост объемов депозитов в банковской системе за январь-август т.г. составил 13,6%.
Процентные ставки по кредитам в национальной валюте снизились до 20,6 %. При этом процентные ставки по кредитам хозяйствующим субъектам снизились с 24,3% в начале года до 19,5%, а по кредитам населению с 28,1% до 22,3%.
Динамика обменного курса сума формировалась на фоне ухудшения общей экономической ситуации в мировой экономике, сокращения валютных поступлений и ослабления валют основных торговых партнеров. В результате, после ослабления курса на 5,8% в апреле т.г. в мае-августе обменный курс оставался относительно стабильным и уровень девальвации за январь-август составил около 8%.
При этом ожидается формирование курса национальной валюты вблизи своего фундаментального тренда и без серьезных колебаний реального эффективного обменного курса.
Инфляционные риски. На краткосрочном горизонте в экономике не ожидается преобладания проинфляционных факторов.
Это, в первую очередь, связано с сохранением тарифов на электроэнергию, коммунальные услуги, общественный транспорт и других регулируемых цен неизменными до конца текущего года.
Помимо этого, замедлению инфляции будет способствовать более слабый спрос со стороны населения, особенно на товары не первой необходимости на фоне неуверенности по поводу будущих доходов, желания оптимизации расходов, а также, возможного, изменения потребительских предпочтений.
Отрицательный разрыв выпуска, а также исчерпание к концу года эффекта прошлогоднего повышения цен на пшеничную муку и хлебобулочные изделия также внесут вклад в снижение инфляции.
При этом на краткосрочном отрезке времени сохраняются риски повышательного давления на цены, связанные с постепенной отменой карантинных ограничений и большей, чем ожидается, реализацией отложенного потребительского спроса, в частности, на продовольственные товары – мясо и другие продукты питания, сезонным ростом цен на медикаменты, овощи и фрукты в осенне-зимний период.
Следующее опорное заседание Правления Центрального банка по рассмотрению основной ставки назначено на 22 октября 2020 года.