11.09.2020 - 09:33 2140
Ushbu qaror inflyasiyaning yanada sekinlashib yil yakunida prognoz ko’rsatkichlariga erishish bo’yicha ishonchning mustahkamlanishi, iqtisodiyotda ijobiy Real foiz stavkalarini saqlab qolish zarurati, shuningdek, pandemiya sharoitida inflyasiyani pasaytirish va iqtisodiy faollikni qo’llab-quvvatlash maqsadlari o’rtasidagi muvozanatni ta’minlash bilan izohlanadi.
Bunda, prognoz qilinayotgan davrda inflyasiyani keskin oshiruvchi omillarning nisbatan kamligi pul-kredit sharoitlarini inflyasion xatarlarni yuzaga keltirmasdan yumshatish imkonini beradi.
Yil yakuni bo’yicha inflyasiya prognozi 11-12,5 foiz darajasida o’zgarishsiz saqlanib qolindi va bunda inflyasiyaning prognoz koridorining quyi chegarasiga yaqin darajada shakllanish ehtimoli ortmoqda. Shuningdek, iqtisodiyotda inflyasion kutilmalar barqaror pasayishi va makroiqtisodiy barqarorlikning saqlab qolinishi sharoitida inflyasiya prognozi yanada pasaytirish tomonga ko’rib chiqilishi mumkin.
Markaziy bank hukumat bilan birgalikda 2023 yilga qadar inflyasiyaning 5 foizlik doimiy maqsadli ko’rsatkichiga erishish uchun barcha zaruriy choralarni ko’rib boradi.
Inflyasiya va inflyasion kutilmalar. 2020 yilning 8 oyida inflyasiya dinamikasi elektr energiya va tabiiy gaz tariflarini oshirish muddatlarining kechiktirilishi, karantin cheklovlari hisobiga aholi daromadlari va bandlik darajasining pasayishi natijasida ichki talabning qisqarishi, shuningdek, valyuta kursining aprel oyidagi devalvasiyasidan so’ng keyingi oylarda barqarorlashuvi hisobiga devalvasion bosimning qisqarishi sharoitida shakllandi.
Inflyasiya darajasi joriy yilning yanvar-avgust oylari davomida 2019 yil yakunidagi yillik 15,2 foizdan 11,6 foizgacha sekinlashdi va inflyasiyaning maqsadli traektoriyasidan past bo’ldi.
Bunga, asosan, tartibga solinadigan narxlarning o’zgarishsiz qolganligi, meva-sabzavotlar narxlarining mavsumiy pasayishi hamda iqtisodiyotga kredit qo’yilmalarining o’tgan yilga nisbatan sekinroq sur’atda o’sganligi sabab bo’ldi.
Yillik inflyasiya tarkibida nooziq-ovqat mahsulotlari (8 foiz) va xizmatlar (7,5 foiz) narxlari umumiy inflyasiyaga pasaytiruvchi ta’sir ko’rsatgan bo’lsa, oziq-ovqat mahsulotlari narxlari (16,8 foiz) nisbatan yuqori sur’atlarda o’sdi. Bu pandemiya sharoitida ushbu guruh tovarlariga bo’lgan talabning oshganligi bilan izohlanadi.
Iyul-avgust oylarida bazaviy inflyasiya darajasi ham umumiy inflyasiya kabi pasayuvchi tendentsiyasiga ega bo’ldi va 8 oylik yakunlari bo’yicha yillik 12,2 foizni tashkil etdi.
Aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining kelgusi 12 oy uchun inflyasion kutilmalari joriy yil iyul oyidagi o’sishdan so’ng sezilarli darajada pasaydi. Biroq, inflyasion kutilmalar va amaldagi inflyasiya o’rtasidagi farq joriy yil mart oyidan buyon yuqori darajada saqlanib qolmoqda.
So’rov natijalariga ko’ra, respondentlar kelgusi oylarda narxlarning ko’tarilishini asosan pandemiya oqibatlari hamda bozorda monopol mavqega ega xo’jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan taklif etalidigan tovar va xizmatlar narxlarining oshishi mumkinligi bilan bog’lashmoqda.
Iqtisodiy faollik. karantin ta’sirlarining kamayib borishi bilan iqtisodiyotning bosqichma-bosqich tiklanishi kutilmoqda. Biroq, uy xo’jaliklari daromadlarining nisbatan pastroq oshishi, shuningdek, tadbirkorlik sub’ektlarining qarorlar qabul qilishdagi ehtiyotkorona yondashuvi sababli iqtisodiyotning inqirozgacha bo’lgan darajasiga qaytishi uchun uzoqroq vaqt talab etiladi.
May-iyun oylarida iqtisodiy faollikning bosqichma-bosqich tiklanish tendentsiyasidan so’ng, iyul-avgust oylarida bir qator ko’rsatkichlarning ma’lum bir darajada pasayishi kuzatildi.
Qurilish ishlari hajmining o’sishi ham yanvar-iyun oylaridagi 7,3 foizdan 5,7 foizgacha sekinlashdi. Joriy yil iyun oyiga nisbatan iyul va avgust oylarida banklararo to’lov tizimi orqali amalga oshirilgan barcha operasiyalar soni mos ravishda 8 foiz va 9 foizga kamaydi.
Avgust oyining yarmidan ko’p qismi karantin davriga to’g’ri kelganligiga qaramasdan savdo va pullik xizmatlar sohasida naqd pul tushumlari hajmining o’sish dinamikasida ma’lum darajada tiklanish kuzatildi. Bunda, pul tushumlari iyul oyida o’tgan oyga nisbatan 11,9 foizga kamaygan bo’lsa (12,6 trln. so’mdan 11,1 trln. so’mgacha), avgust oyida 6 foizga o’sib, o’tgan yil mos oydagi ko’rsatkichga yaqin bo’ldi.
Pul-kredit sharoitlari. 2020 yil aprel oyida asosiy stavkaning pasaytirilishiga qaramay, iqtisodiyotda nisbatan qat’iy pul-kredit sharoitlari saqlanib qoldi. Iyul-avgust oylarida majburiy zaxira talablarining yumshatilishi va Markaziy bank tomonidan pul-kredit operasiyalarining faol o’tkazilishi sharoitida banklararo pul bozorida, shu jumladan, uzoqroq muddatli depozitlar bo’yicha foiz stavkalarining sezilarli darajada pasayishi kuzatildi.
Bunda, so’nggi ikki oyda 14 kungacha bo’lgan depozitlar bo’yicha foiz stavkalar Markaziy bank foiz koridori doirasida shakllandi.
Maqbul foiz stavka siyosatining iyul oyidan joriy etilishi natijasida iqtisodiyotda depozitlar va kreditlar bo’yicha foiz stavkalarining sezilarli darajada pasayishi kuzatildi.
Joriy yilning iyul oyida jismoniy shaxslarning milliy valyutadagi muddatli depozitlari bo’yicha foiz stavkalar 18 foizgacha va yuridik shaxslarning muddatli depozitlari bo’yicha esa 15,2 foizgacha pasaydi. Shuni ta’kidlash lozimki, nominal foiz stavkalarining pasayishiga qaramay, inflyasiyaning pasayishi sharoitida depozitlar bo’yicha ijobiy (musbat) Real foiz stavkalar saqlanib qoldi. Natijada, bank tizimidagi jami depozitlar hajmi joriy yilning yanvar-avgust oylarida 13,6 foizga o’sdi.
Milliy valyutadagi kreditlar bo’yicha o’rtacha tortilgan foiz stavkalari 20,6 foizgacha, yuridik shaxslar kreditlari bo’yicha foiz stavkalar yil boshidagi 24,3 foizdan 19,5 foizgacha, jismoniy shaxslar kreditlari bo’yicha esa yil boshidagi 28,1 foizdan 22,3 foizgacha pasaydi.
So’mning almashuv kursi dinamikasi yanvar-avgust oylarida jahon iqtisodiyotidagi umumiy iqtisodiy vaziyatning yomonlashuvi, valyuta tushumlarining kamayishi va asosiy savdo-hamkor davlatlar milliy valyutalarining qadrsizlanishi fonida shakllandi. Natijada, valyuta kursi joriy yilning aprel oyida 5,8 foizga keskin qadrsizlanishdan keyin may-avgust oylarida nisbatan barqaror bo’lib, yanvar-avgust oylarida umumiy devalvasiya darajasi 8 foiz atrofida bo’ldi.
Shu bilan birga, kelgusida valyuta kursining o’zining fundamental trendiga yaqin darajada shakllashini va Real effektiv almashuv kursida jiddiy tebranishlar ro’y bermasligi kutilmoqda.
Inflyasion xatarlar. qisqa muddatli istiqbolda iqtisodiyotda inflyasiyani oshiruvchi omillarning vujudga kelishi kutilmayapti.
Bu, birinchidan, joriy yil oxirigacha elektr energiya, kommunal xizmatlar, jamoat transporti tariflari va boshqa tartibga solinadigan narxlarning o’zgarishsiz qolishi bilan bog’liq.
Bundan tashqari, aholining kelgusi daromadlari bo’yicha ishonchsizligi, xarajatlarni optimallashtirish xohishi va iste’molchilar tanlovlarining o’zgarishi fonida aholi tomonidan, ayniqsa, birlamchi ehtiyoj toifasiga kirmaydigan mahsulotlarga bo’lgan talabning qisqarishi inflyasiyaning sekinlashishiga xizmat qiladi.
Ichki talabni oshiruvchi omillarning o’zaro muvozanatlashganligi, shuningdek, yil yakuniga qadar bug’doy uni va non mahsulotlari narxlarining o’tgan yildagi oshishi ta’sirining chiqib ketishi inflyasiyaning yanada pasayishiga yordam beradi.
Shu bilan birga, karantin cheklovlarining bosqichma-bosqich bekor qilinishi bilan iste’molchilarda kechiktirilgan talabning yuzaga chiqishi, xususan, oziq-ovqat mahsulotlari – go’sht va boshqa oziq-ovqat mahsulotlariga talabning ortishi, kuz-qish davrida dori-darmonlar, meva-sabzavotlar va boshqa mahsulotlar narxlarining mavsumiy oshishi kabi omillar qisqa muddatli davrda iste’mol narxlariga oshiruvchi xatarlarning saqlanib qolishiga sabab bo’ladi.
Markaziy bank boshqaruvining asosiy stavkani ko’rib chiqish bo’yicha navbatdagi Majlisi 2020 yilning 22 oktyabr kuniga rejalashtirilgan.

/News/The Board of the Central Bank lowered the base rate by 1 pp. up to 14% per annum
This decision is due to the strengthening of the prerequisites for a further slowdown in the forecast inflation dynamics , the need to maintain moderately positive real interest rates in the economy, as well as to achieve a balance between the inflation target and maintaining economic activity in a pandemic.
At the same time, the absence of pronounced pro-inflationary factors on the forecast horizon gives monetary policy room for mitigation without future risks to inflation.
The Central Bank maintains its forecast for inflation at the end of the year at the level of 11-12.5% with an increase in the probability of its formation closer to the lower border of the forecast corridor. The steady decline in inflationary ‘s expectations and maintaining macroeconomic stability Dunn first forecast might be revised downwards .
The Central Bank, together with the Government, will take all necessary measures to achieve the constant inflation target of 5% by 2023 .
Inflation and inflation expectations . The dynamics of inflation for 8 months of 2020 is formed under the influence of the deferred decision to increase tariffs for electricity and gas, the economic effects of quarantine restrictions on domestic demand as a result of lower incomes of the population and a decrease in employment, as well as the absence of devaluation pressure, since the weakening of the national currency in April .d. was offset by the subsequent stabilization of the national currency.
The annual inflation rate in January-August of this year slowed down to 11.6% from 15.2% at the end of 2019 and was below the specified trajectory of the inflation target, which is due to the persistence of regulated prices unchanged, the seasonal decline in prices for fruits and vegetables and the moderate pace of lending to the economy compared to last year.
In the structure of annual inflation, prices for non-food products (8%) and services (7.5%) had a downward impact on overall inflation, while food prices (16.8%) grew at a higher rate due to increased demand for this group of goods in a pandemic.
The level of core inflation in July-August also had a deceleration trend similar to the general inflation, and according to the results of the first eight months of this year. amounted to 12.2% .
Inflationary expectations of the population and business entities for the next 12 months have significantly decreased after a moderate growth in July of this year. However, the gap between inflation expectations and actual inflation remains significant since March of this year.
The results of the survey show that respondents associate the rise in prices in the coming months, first of all, with the consequences of the pandemic and the rise in prices for goods and services of entities holding a monopoly position in the market.
Economic activity . Economic recovery is expected to be gradual as the quarantine shock wears off. However, the return to the pre-crisis level will be more protracted in time due to the relatively low growth in the population’s income, as well as the more cautious behavior of economic agents when making decisions.
After the outlined trend towards a gradual recovery in economic activity in May-June, in the period July-August there was a slight decrease in a number of indicators.
Construction volume growth slowed moderately to 105.7% from 107.3% in January-June. The total number of all transactions through the bank payment system in July and August decreased by 8% and 9% versus June, respectively.
Despite the fact that most of August fell on the quarantine period, there was a slight recovery in the growth of cash receipts from trade and paid services after their decline in July by 11.9% compared to June (from 12.6 trillion soums to 11.1 trillion soums). Thus, cash receipts in August increased by 6%, reaching the last year’s level for the same month.
Monetary conditions. Despite the main rate cut in April 2020, the economy remained moderately tight in monetary conditions . In July-August, against the background of easing requirements for banks’ mandatory reserves and active monetary operations by the Central Bank, there was a significant decrease in interest rates in the interbank money market, including on deposits for longer periods.
At the same time, interest rates on deposits up to 14 days in the last two months were formed within the interest rate corridor of the Central Bank.
In July of this year, under the influence of the activation of an acceptable interest rate policy, there was a significant decrease in interest rates in the economy, both on deposits and on loans.
Interest rates on deposits in national currency for individuals in July of this year decreased to 18% , and on deposits of legal entities – to 15.2% . It should be noted that despite the decrease in nominal interest rates, real interest rates on deposits remained at a positive level . At the same time, the growth in the volume of deposits in the banking system in January-August of this year. amounted to 13.6%
Interest rates on loans in national currency decreased to 20.6% . At the same time, interest rates on loans to business entities decreased from 24.3% at the beginning of the year to 19.5% , and on loans to the population from 28.1% to 22.3% .
The dynamics of the exchange rate of the soum was formed against the background of the deterioration of the general economic situation in the world economy, the reduction of foreign exchange earnings and the weakening of the currencies of the main trading partners. As a result, after the depreciation of the exchange rate by 5.8% in April of this year. in May-August, the exchange rate remained relatively stable and the level of devaluation in January-August was about 8 % .
At the same time, the formation of the national currency rate is expected to be close to its fundamental trend and without serious fluctuations in the real effective exchange rate.
Inflation risks. In the short term, the economy is not expected to be dominated by pro-inflationary factors .
This is primarily due to the preservation of tariffs for electricity, utilities, public transport and other regulated prices unchanged until the end of this year.
In addition, weaker demand on the part of the population, especially for non-essential goods, amid uncertainty about future incomes, a desire to optimize costs, and, possibly, a change in consumer preferences, will contribute to the slowdown in inflation.
The negative output gap, as well as the exhaustion of the effect of last year’s increase in prices for wheat flour and bakery products by the end of the year, will also contribute to lower inflation.
At the same time, risks of upward pressure on prices associated with the gradual lifting of quarantine restrictions and a greater than expected implementation of deferred consumer demand, in particular, for food products – meat and other food products, seasonal price increases for medicines, vegetables and fruits in the autumn-winter period.
The next pivotal meeting of the Board of the Central Bank to consider the base rate is scheduled for October 22, 2020.