/Yangiliklar/2021-yilga mo‘ljallangan davlat byudjeti parametrlari muhokama qilindi
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2021-yilga mo‘ljallangan davlat byudjeti parametrlari muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Koronavirus pandemiyasi ko‘pgina rejalarga jiddiy ta’sir ko‘rsatdi. Lekin qabul qilingan qarorlar va o‘z vaqtida ko‘rilgan choralar natijasida joriy yilgi byudjet parametlari ijrosi ta’minlanmoqda. Bu esa pandemiya oqibatlarini bartaraf etishga 13,4 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirishga imkon berdi.
Davlatimiz rahbari kelgusi yilgi byudjetni rejalashtirishda pandemiyaning davom etishi, jahondagi iqtisodiy faollik pasayishini inobatga olish kerakligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda makroiqtisodiy barqarorlik va belgilangan byudjet tushumlarini to‘liq ta’minlash chora-tadbirlari muhokama qilindi. Buning uchun 2021-yili iqtisodiyotda kamida 5,1 foiz, jumladan, sanoatda 5,8 foiz, xizmatlar va qurilishda 6,5 foizdan o‘sishga erishish kerak bo‘ladi. Inflyatsiya darajasi va byudjet defitsitini prognoz ko‘rsatkichlaridan oshirmaslik ham muhim.
Mutasaddilarga ushbu vazifalar bo‘yicha topshiriqlar berildi. Yashirin iqtisodiyotni qisqartirish hamda 600 ming ish o‘rnini legallashtirish, 53 ta idoraning ma’lumotlar bazasini integratsiya qilish, markirovka qo‘llaniladigan mahsulotlar turini kengaytirish hisobiga byudjetga qo‘shimcha mablag‘lar tushirish mumkinligi aytib o‘tildi.
Yirik korxonalarda ishlab chiqarishni ko‘paytirish ham rejalashtirilmoqda. Misol uchun, iqtisodiyot tarmoqlari va aholining tabiiy gazga bo‘lgan ehtiyojini to‘liq qoplash hamda hisob-kitobni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish orqali aksiz solig‘idan qo‘shimcha 500 milliard so‘m mablag‘ tushirish imkoni mavjud. Shu bilan birga, elektr energiyasi bilan ichki bozordagi ehtiyojni uzluksiz ta’minlash hisobiga qo‘shilgan qiymat solig‘idan qo‘shimcha 250 milliard so‘m byudjetga daromad tushishi kutilmoqda.
Energetika vazirligiga shu bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Transport vazirligiga keyingi yili qatnovlarni tiklash, yangi marshrutlarni ochish hisobiga byudjetga tushumlarni 2019-yildagi ko‘rsatkichlarga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Pandemiya sharoitida ijtimoiy sohaga ajratiladigan xarajatlar joriy yilga nisbatan kamida 15 foizga oshirilishi rejalashtirilmoqda. Jumladan, keyingi yilda maktabgacha ta’lim qamrovi darajasini 70 foizga, bunda xususiy sektor ulushini 25 foizga yetkazish maqsad qilingan. Xalq ta’lim vazirligiga byudjetdan ajratmalar 16 foizga oshiriladi. Maktablarni tezkor internetga ulash bo‘yicha birinchi marta byudjetdan 100 milliard so‘m, jihozlashga 200 milliard so‘m yo‘naltirish nazarda tutilmoqda.
Bundan tashqari, ilm-fanni rivojlantirish konsepsiyasi doirasida kelgusi yili innovatsion rivojlantirish va novatorlik g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga byudjetdan 2 baravar ko‘p mablag‘ yoki 100 milliard so‘m ajratiladi.
Sog‘liqni saqlash sohasiga qariyb 20 trillion so‘m, shundan koronavirusga qarshi kurashish tadbirlari uchun 3 trillion so‘m hamda dori-darmon xaridiga 1,8 trillion so‘m belgilanishi ko‘zda tutilgan.
Ilk bora onkogematologiyaga qariyb 90 milliard so‘m ajratilmoqda. Shuningdek, tamaki savdosidan olingan aksiz solig‘ining 7 foizi Onkogematologik va davolash qiyin bo‘lgan kasalliklarga chalingan bemorlarni sog‘lomlashtirishga ko‘maklashish jamg‘armasiga o‘tkazib beriladi. Shu bilan birga, kelgusi yilda birinchi marta gemodializga muhtoj kasallarga tibbiy xizmatlar ko‘rsatish qamrovini 100 foizga yetkazish uchun 130 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Yig‘ilishda kambag‘allikni qisqartirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash hamda aholi bandligini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Kambag‘allikni qisqartirish maqsadida ijtimoiy nafaqa oluvchi muhtoj oilalar soni joriy yil boshiga nisbatan 2 baravarga oshirilishi belgilandi. Kelgusi yil 1-yanvardan yagona ijtimoiy reyestrni barcha hududlarda ishga tushirib, ijtimomiy nafaqalar ajratish tizimini to‘liq avtomatlashtirish zarurligi qayd etildi.
Tadbirkorlik dasturlari doirasida 3 trillion so‘mdan ortiq subsidiyalar berilishi mo‘ljallanmoqda. Bundan tashqari, Bandlikka ko‘maklashish jamg‘armasi hamda Jamoat ishlari jamg‘armasiga 250 milliard so‘mdan mablag‘ yo‘naltirish rejalashtirilgan.
Yangi ish o‘rinlari ochish va aholini tadbirkorlikka jalb qilish hisobiga kam ta’minlanganlar sonini qisqartirish zarurligi ta’kidlandi.
Yana bir muhim jihat – kelgusi yili chin yetim bolalarni uy-joy bilan ta’minlash uchun byudjetdan birinchi marotaba 30 milliard so‘m ajratilishi belgilangan. Mutasaddilarga bu borada yangi tartib va ro‘yxatlar ishlab chiqish topshirildi.
Byudjetni shakllantirishda mahalliy kengashlar vakolatlarini yanada kengaytirish zarurligi qayd etildi. Hududlar o‘zi uchun qo‘shimcha rezervlarni aniqlashi, ularning hisobiga joylardagi muammolarni hal qilishga o‘rganishlari maqsadga muvofiqligi aytib o‘tildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev byudjet xarajatlari ochiq-oshkora bo‘lishi, vazirlik va idoralar, hududlar uning har bir so‘mini oqilona sarflashi kerakligini ta’kidladi.
Yana bir muhim masala – moliyaviy intizom va nazoratni kuchaytirish. Moliya vazirligiga tashkilotlarda ichki audit tizimini mustahkamlash, noqonuniy xarajatlar va kamomadlarga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Bundan buyon xarajatlar tarkibi va natijadorligi davlat idoralarining rasmiy saytlarida e’lon qilish tartibi joriy qilinadi va bunga amal qilmagan rahbarlarga jarima qo‘llaniladi. Buni Oliy Majlis palatalari va mahalliy kengashlar nazorat qiladi.
Bosh vazir o‘rinbosarlariga keyingi yil uchun markazlashgan, xorijiy va xususiy investitsiya dasturlarini shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda mutasaddilar joriy yil yakunigacha va kelgusi yilda byudjet ko‘rsatkichlarini ta’minlash bo‘yicha mavjud xavf-xatarlar va ularni bartaraf etish bo‘yicha qilinayotgan ishlar yuzasidan hisobot berdi.

/News/National budget parameters discussed for 2021
The coronavirus contagion has had a grave impact on many plans. As a result of the decisions and timely measures taken, the implementation of budget parameters for the current year is being ensured. This made it possible to channel 13.4 trillion soums to counter the pandemic.
The head of state stressed at the meeting that when designing the budget for the next year, one should take into account the enduring pandemic and the decline in economic activity at the global level.
Measures to secure macroeconomic stability and the forecast level of budget revenues were discussed. This requires achieving economic growth of at least 5.1 percent in 2021, including 5.8 percent in industrial production and 6.5 percent in services and construction. It is also important not to exceed the forecast indicators for inflation and budget deficit.
Officials in charge have been given a range of directives. It was noted, for example, that the reduction of the shadow economy and the legalization of 600 thousand jobs, integration of databases of 53 government agencies, and the expansion of the list of products subject to labeling may become an additional reserve for budget revenues.
It is also planned to increase production at large enterprises. For instance, it is possible to receive an additional 500 billion soums of excise tax in the budget as a result of the full satisfaction of the needs of the economy and the population in natural gas, as well as streamlining payments in this area. It is expected that the budget will receive an additional 250 billion soums of value added tax thanks to the uninterrupted supply of electricity to the domestic market. The Ministry of Energy has been given appropriate instructions in this regard.
The Ministry of Transport was urged to bring budget revenues to the 2019 indicators next year by resuming communications and opening new routes.
In light of the pandemic most likely to endure through to 2021, social spending is intended to be increased by at least 15 percent compared to the current year. In particular, the extent of coverage of children with preschool education is to reach 70 percent, and the share of the private sector in this area – to 25 percent. The budgetary allocation to the Ministry of Public Education will be enhanced by 16 percent. For the first time, 100 billion soums are to be assigned from the budget to connect schools to the Internet, along with 200 billion soums for equipment.
In addition, next year, within the framework of the Concept for the Development of Science, the moneys to be assigned to the Fund for Innovative Development and Support for Innovative Ideas are to double to reach 100 billion soums.
About 20 trillion soums are expected to be channeled to the healthcare sector, including 3 trillion soums for measures to combat coronavirus and 1.8 trillion for the purchase of medicines.
For the first time, about 90 billion soums will be billed for oncohematology. In addition, 7 percent of the proceeds from the excise tax on tobacco products will be transferred to the Fund for the Promotion of the Recovery of Persons Suffering from Hematological Cancer and Intractable Diseases. Besides, for the first time next year, 130 billion soums is to be cashed in to bring the coverage of medical services to patients in need of hemodialysis to 100 percent.
Special attention was paid to issues of reducing poverty, supporting entrepreneurship and ensuring employment of the population.
In order to reduce poverty, the number of low-income families receiving social benefits will be doubled compared to figures of early 2020. The President pointed out that from January 1 of next year, the system for the distribution of social benefits should be fully automated by launching a single social register in all regions.
More than 3 trillion soums of subsidies are planned to be alloted within the framework of entrepreneurship support programs. In addition, 250 billion soums are to be directed to the Employment Promotion Fund and the same amount to the Public Works Fund.
Shavkat Mirziyoyev noted that the number of low-income citizens should be reduced by creating new jobs and inviting the population to entrepreneurship.
In the coming year, 30 billion soums will be due from the budget for the first time to provide housing for orphans. The officials were instructed to develop a new procedure for the provision of such housing and draw up lists of recipients.
The need to expand the powers of local kengashes (councils) in shaping the local budget was indicated. The regions must learn, it was noted at the meeting, to seek out and employ additional reserves, and thus address social issues.
The President stressed that budget expenditures should be transparent, and that ministries and departments as well as regional administrations should spend every soum wisely.
Another important issue is the consolidation of financial discipline and oversight. The Ministry of Finance was instructed to strengthen the system of internal audit in organizations, and prevent illegal expenses and shortages.
From now on, the procedure for publishing the structure and performance of expenditures on the official websites of state bodies will be introduced, and managers who do not comply with this requirement will be fined. Control over this order will be carried out by both houses of the Oliy Majlis and local kengashes.
Deputy Prime Ministers have been tasked with formulating investment programs implemented through centralized, foreign and private investments.
Executives reported on risks in meeting the budget parameters by the end of this year and for the next year, as well as on the efforts undertaken to eliminate those perils.