/Yangiliklar/Qishloq va suv xo’jaligidagi islohotlarning borishi tahlil qilindi
23 iyul kuni O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida videokonferentsiya bo’lib o’tdi. Qishloq va suv xo’jaligida iqtisodiy islohotlarni jadallashtirish, sohada bozor munosabatlarini yanada rivojlantirish borasidagi vazifalar muhokama qilindi.
Mamlakatda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashdan tortib, qayta ishlash va eksportdan qo’shimcha daromad olishgacha bo’lgan ko’plab muammolar qishloq xo’jaligini rivojlantirish bilan bog’liq. Shu sababli, davlat qishloq xo’jaligini tubdan isloh qilish, bozor mexanizmlarini joriy etish, zaxiralar va imkoniyatlardan to’liq foydalanish, ilmiy yondashuvga asoslangan ishlab chiqarishni tashkil etishga jiddiy e’tibor qaratmoqda. Bu boradagi eng dolzarb va istiqbolli vazifalar Prezidentning 2019 yil 23 oktyabrdagi farmoni bilan tasdiqlangan 2030 yilgacha qishloq xo’jaligini rivojlantirish strategiyasida belgilangan.
Jahon banki bilan qishloq xo’jaligini modernizatsiya qilish bo’yicha 500 million dollarlik loyihani amalga oshirish to’g’risida kelishuvga erishildi. O’zbekiston tarixida birinchi marta mablag’lar qishloq xo’jaligi fanlari va innovatsiyalarini rivojlantirishga, sohani jahon standartlari asosida boshqarishni tashkil etishga yo’naltirilmoqda.
Ushbu masalalar videokonferentsiya kun tartibidagi birinchi masala bo’ldi. Ilmiy va ishlab chiqarish integratsiyasini ta’minlash, rivojlangan mamlakatlarda qo’llaniladigan qishloq xo’jaligiga bilim va innovatsiyalar tizimini joriy etish muhimligi ta’kidlandi.
Ushbu loyiha doirasida 8 qishloq xo’jaligi ilmiy-tadqiqot institutlari, shuningdek, Qishloq xo’jaligi vazirligining bir qator tashkilotlari faoliyati tubdan yangilanadi, ular zamonaviy laboratoriya va jihozlar bilan ta’minlanadi. Ushbu maqsadlar uchun Jahon bankining 124 million dollari va Evropa Ittifoqining 2 million dollarlik granti ajratiladi.
Bosh vazirning o’rinbosari O’ktam Barnoevga xalqaro ekspertlar bilan birgalikda ilmiy-tadqiqot institutlari faoliyatini chuqur tahlil qilish va ularning har biri uchun faoliyatini takomillashtirish uchun alohida «yo’l xaritasini» ishlab chiqish topshirildi. Ilmiy yangiliklarni ishlab chiqarishga joriy etishga qodir zamonaviy bilimlarga ega mutaxassislarni jalb qilish muhimligi ta’kidlandi.
– Qishloq xo’jaligi vazirligi ushbu imkoniyatdan to’g’ri foydalanib, eskirgan ish usullaridan voz kechib, fermerlarga sifatli xizmat ko’rsatishga o’tishi, yangi xizmat turlarini kengaytirishi kerak. Muxtasar qilib aytganda, vazirlik va unga bo’ysunuvchi tashkilotlar faoliyatini tubdan o’zgartirish kerak, dedi Prezident.
Raqamli texnologiyalardan foydalangan holda loyihalarning samaradorligi qayd etildi, bu boradagi ishlar muhokama qilindi.
Meva-sabzavot sanoatida kooperativlar va klasterlar faoliyatini qo’llab-quvvatlashga 212 million dollar ajratish rejalashtirilgan.
Davlat rahbari ular ichki bozorni arzon mahsulotlar bilan ta’minlashda «maydondan iste’molchiga» tizimini joriy etishda asosiy omil bo’lishi kerakligini ta’kidladi.
Shu munosabat bilan mahsulotni qayta ishlash, saqlash va eksport qilish imkoniyatlarini kengaytirish hisobiga daromadlarni oshirishga yo’naltirilgan loyihalarni ishlab chiqish zarurligi ta’kidlanadi.
Shuningdek, hududlarni qishloq xo’jaligi mahsulotlarini sotib olishga ixtisoslashtirish masalalari ko’rib chiqildi. Kelgusi uch yilda 120 ming gektar maydonni o’zlashtirish, bog’lar va uzumzorlar barpo etish va moyli ekinlarni etishtirishni rejalashtirgan Jizzax viloyati bunga misoldir.
Ushbu tajribani barcha viloyatlarga bosqichma-bosqich joriy etish, har bir hududda 3-4 tadan ortiq eksportga yo’naltirilgan va yuqori rentabelli mahsulot etishtirishni yo’lga qo’yish zarurligi ta’kidlandi.
2021 yil oxiriga kelib, 3 ming gektar maydonda intensiv bog’lar va plantatsiyalar yaratish, yangi buyruq asosida 1-1,5 gektar maydonni aholiga tarqatish va shu bilan 2-2,5 ming oilani ish bilan ta’minlash vazifasi yuklatildi.
Uchrashuvda, shuningdek, suvdan oqilona foydalanish masalalari ko’rib chiqildi.
Bu boradagi ishlarning ustuvor yo’nalishlari Prezidentning shu yil 10-iyuldagi qarori bilan tasdiqlangan 2020-2030 yillarga mo’ljallangan suv resurslarini rivojlantirish konsepsiyasida belgilangan. Xususan, maqsad kanallarning samaradorligini oshirish va suv tejaydigan texnologiyalarni 2 million gektarga, shu jumladan 600 ming gektar maydonda tomchilatib sug’orish usullarini joriy etish orqali yiliga 7 milliard kub metr suvni tejashga erishishdir. Shuningdek, kontseptsiya raqamli texnologiyalarni joriy qilish orqali elektr energiyasini iste’mol qilishni 2 milliard kilovatt / soatga kamaytirishni ko’zda tutadi.
Suv xo’jaligi vazirligi ushbu vazifalarning o’z vaqtida bajarilishini ta’minlashi, xalqaro ekspertlarni jalb qilishi va yangicha ishlashi kerakligi ta’kidlandi. 2025 yilga kelib sohani to’liq raqamlashtirish uchun dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqish bo’yicha ko’rsatmalar berilgan, jumladan, onlayn nazorat qilish va suv iste’molini hisobga olish.
Prezident g’alla kampaniyasi natijalariga to’xtalib, bunday og’ir sharoitda ham dehqonlarimiz g’alla hosilini 6,4 million tonnadan oshiq oshirishdi. Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari xalqimiz nomidan barcha fermer va dehqonlarga, klasterlarga chuqur minnatdorlik bildirdi.
Yig’ilishda shuningdek, paxta etishtirish va qayta ekin ekish uchun agrotexnik tadbirlarni o’z vaqtida bajarish masalalari muhokama qilindi.
– Umuman olganda, qishloq xo’jaligini tubdan isloh qilish va sohaga bozor iqtisodiyotini keng joriy etish bo’yicha tegishli qarorlar qabul qilindi, ustuvor vazifalar belgilandi. Ularni amalga oshirish mamlakatning oziq-ovqat xavfsizligiga, eng muhimi, xalqimizning kayfiyati va hayot sifatiga ta’sir ko’rsatadigan eng muhim masaladir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
soha mutasaddilari va hokimlar buyruqlar bajarilishini tashkil etish, ko’rsatilgan kamchiliklarni bartaraf etish choralari to’g’risida ma’lumot berishdi.
Uchrashuv oxirida davlat rahbari yana pandemiya masalasini ko’tardi:
– Men yana bir bor xalqimizga murojaat qilmoqchiman. O’tgan davr mobaynida biz juda ko’p tajriba to’pladik. Yaqinda biz iqtisodiyotni tiklash uchun karantin talablarini engillashtirdik, & nbsp; ammo o’lim va o’lim holatlarining ko’payishi bizni juda xavotirga solmoqda.
Keling, o’zimizga, bolalarimizga, aziz ota-onalarga g’amxo’rlik qilaylik. Agar biz o’zimiz avvalambor sog’lig’imizga g’amxo’rlik qilsak, oilamiz, qarindoshlarimizning sog’lig’iga diqqat bilan qaraymiz, karantin normalariga rioya qilsak, albatta ushbu kasallikni o’z ichiga olamiz.

/Новости/Проанализирован ход реформ в сельском и водном хозяйстве
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 23 июля состоялось видеоселекторное совещание. Обсуждено исполнение задач по ускорению экономических реформ в сельском и водном хозяйстве, дальнейшему развитию рыночных отношений в сфере.
Многие вопросы, от обеспечения продовольственной безопасности в стране до получения дополнительного дохода от переработки и экспорта, связаны с развитием сельского хозяйства. Поэтому государством уделяется серьезное внимание коренному реформированию сельского хозяйства, внедрению рыночных механизмов, полному задействованию резервов и возможностей, организации производства на основе научного подхода. Наиболее актуальные и перспективные задачи в этой области определены в Стратегии развития сельского хозяйства до 2030 года, утвержденной Указом Президента от 23 октября 2019 года.
Со Всемирным банком достигнута договоренность о реализации проекта на сумму 500 миллионов долларов по модернизации сельского хозяйства. Впервые в истории Узбекистана средства направляются на развитие аграрной науки и инноваций, организацию управления сферой на основе мировых стандартов.
Именно эти вопросы стали первым пунктом повестки видеоселекторного совещания. Отмечалась важность обеспечения интеграции науки и производства, внедрения используемой в развитых странах Системы знаний и инноваций в сельском хозяйстве.
В рамках этого проекта будет в корне обновлена деятельность 8 научно-исследовательских институтов сельскохозяйственного направления, а также ряда организаций Министерства сельского хозяйства, они будут оснащены современными лабораториями и оборудованием. На эти цели будут направлены инвестиции в размере 124 миллионов долларов от Всемирного банка и грант Европейского союза на 2 миллиона долларов.
Заместителю Премьер-министра Уктаму Барноеву поручено провести совместно с международными экспертами углубленный анализ деятельности исследовательских институтов и разработать для каждого из них отдельную «дорожную карту» по совершенствованию деятельности. Подчеркнута важность привлечения в эти учреждения специалистов с современными знаниями, способными внедрять научные инновации в производство.
— Министерство сельского хозяйства, правильно пользуясь этой возможностью, должно полностью отказаться от устаревших методов работы и перейти к более качественному обслуживанию фермеров, расширять новые виды сервиса. Одним словом, деятельность министерства и его подведомственных организаций необходимо трансформировать, — подчеркнул Президент.
Отмечена эффективность проектов с использованием цифровых технологий, обсужден ход работ в этом направлении.
На поддержку деятельности кооперативов и кластеров плодоовощной отрасли планируется выделить 212 миллиона долларов.
Глава государства подчеркнул, что они должны стать основным драйвером в обеспечении внутреннего рынка недорогой продукцией, внедрении системы «от поля до потребителя».
В связи с этим указано на необходимость разработки проектов, нацеленных на увеличение прибыли за счет расширения возможностей переработки, хранения и экспорта продукции.
Рассмотрены также вопросы специализации районов на заготовку сельскохозяйственной продукции. Примером является Джизакская область, в которой намечено в следующие три года освоить около 120 тысяч гектаров земли, разбить сады и виноградники, начать выращивание масличных культур.
Отмечалось, что необходимо постепенно внедрять этот опыт во всех регионах, наладить в каждом районе выращивание не более 3-4 экспортоориентированных и высокодоходных видов продуктов.
Поручено создать к концу 2021 года интенсивные сады и плантации площадью 3 тысячи гектаров, распределить населению на основе нового порядка участки по 1-1,5 гектара и обеспечить за счет этого занятость 2-2,5 тысячи семей.
На совещании также рассмотрены вопросы рационального использования воды.
Приоритетные направления работы в этой сфере определены в Концепции развития водного хозяйства на 2020-2030 годы, утвержденной указом Президента от 10 июля текущего года. В частности, поставлена цель достичь экономии 7 миллиарда кубометров воды в год за счет повышения коэффициента полезного действия каналов и внедрения водосберегающих технологий на 2 миллионах гектарах, в том числе капельного орошения на 600 тысячах гектарах. Концепция предусматривает также сокращение потребления электроэнергии на 2 миллиарда киловатт-часов за счет внедрения цифровых технологий.
Подчеркнуто, что Министерство водного хозяйства должно обеспечить своевременное выполнение указанных задач, привлечь международных экспертов и работать по-новому. Даны указания по разработке программных продуктов для полной цифровизации отрасли к 2025 году, включая контроль и учет потребления воды в режиме онлайн.
Президент затронул итоги зерновой кампании и отметил, что даже в таких сложных условиях наши земледельцы подняли урожай зерна на более чем 6,4 миллиона тонн. В связи с этим глава государства выразил от имени нашего народа глубокую благодарность всем фермерам и дехканам, кластерам.
На совещании рассмотрены и вопросы своевременной реализации агротехнических мероприятий по выращиванию хлопчатника и посадке повторных культур.
— В целом, соответствующие постановления по коренному реформированию сельского хозяйства и широкому внедрению рыночной экономики в сфере уже приняты, поставлены приоритетные задачи. Их исполнение — важнейший вопрос, влияющий на продовольственную безопасность страны, а самое главное, на настроение и качество жизни нашего народа, — заявил Шавкат Мирзиёев.
Ответственные лица сферы и хокимы представили информацию об организации исполнения поручений, мерах по устранению отмеченных недостатков.
В завершение совещания глава государства вновь затронул вопрос пандемии:
— Хочу еще раз обратиться к нашему народу и попросить. За минувший период мы накопили очень большой опыт. В последнее время мы смягчили карантинные требования, чтобы восстановить экономику,  но рост числа заболевших и умерших очень тревожит нас.
Давайте беречь себя, наших детей, дорогих родителей. Если мы прежде всего сами будем беречь свое здоровье, будем внимательными к здоровью своей семьи, родственников, соблюдать нормы карантина, мы обязательно сдержим эту болезнь.