/Yangiliklar/Qishloq va suv xo’jaligidagi islohotlarning borishi tahlil qilindi
23 iyul kuni O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida videokonferentsiya bo’lib o’tdi. Qishloq va suv xo’jaligida iqtisodiy islohotlarni jadallashtirish, sohada bozor munosabatlarini yanada rivojlantirish borasidagi vazifalar muhokama qilindi.
Mamlakatda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashdan tortib, qayta ishlash va eksportdan qo’shimcha daromad olishgacha bo’lgan ko’plab muammolar qishloq xo’jaligini rivojlantirish bilan bog’liq. Shu sababli, davlat qishloq xo’jaligini tubdan isloh qilish, bozor mexanizmlarini joriy etish, zaxiralar va imkoniyatlardan to’liq foydalanish, ilmiy yondashuvga asoslangan ishlab chiqarishni tashkil etishga jiddiy e’tibor qaratmoqda. Bu boradagi eng dolzarb va istiqbolli vazifalar Prezidentning 2019 yil 23 oktyabrdagi farmoni bilan tasdiqlangan 2030 yilgacha qishloq xo’jaligini rivojlantirish strategiyasida belgilangan.
Jahon banki bilan qishloq xo’jaligini modernizatsiya qilish bo’yicha 500 million dollarlik loyihani amalga oshirish to’g’risida kelishuvga erishildi. O’zbekiston tarixida birinchi marta mablag’lar qishloq xo’jaligi fanlari va innovatsiyalarini rivojlantirishga, sohani jahon standartlari asosida boshqarishni tashkil etishga yo’naltirilmoqda.
Ushbu masalalar videokonferentsiya kun tartibidagi birinchi masala bo’ldi. Ilmiy va ishlab chiqarish integratsiyasini ta’minlash, rivojlangan mamlakatlarda qo’llaniladigan qishloq xo’jaligiga bilim va innovatsiyalar tizimini joriy etish muhimligi ta’kidlandi.
Ushbu loyiha doirasida 8 qishloq xo’jaligi ilmiy-tadqiqot institutlari, shuningdek, Qishloq xo’jaligi vazirligining bir qator tashkilotlari faoliyati tubdan yangilanadi, ular zamonaviy laboratoriya va jihozlar bilan ta’minlanadi. Ushbu maqsadlar uchun Jahon bankining 124 million dollari va Evropa Ittifoqining 2 million dollarlik granti ajratiladi.
Bosh vazirning o’rinbosari O’ktam Barnoevga xalqaro ekspertlar bilan birgalikda ilmiy-tadqiqot institutlari faoliyatini chuqur tahlil qilish va ularning har biri uchun faoliyatini takomillashtirish uchun alohida «yo’l xaritasini» ishlab chiqish topshirildi. Ilmiy yangiliklarni ishlab chiqarishga joriy etishga qodir zamonaviy bilimlarga ega mutaxassislarni jalb qilish muhimligi ta’kidlandi.
– Qishloq xo’jaligi vazirligi ushbu imkoniyatdan to’g’ri foydalanib, eskirgan ish usullaridan voz kechib, fermerlarga sifatli xizmat ko’rsatishga o’tishi, yangi xizmat turlarini kengaytirishi kerak. Muxtasar qilib aytganda, vazirlik va unga bo’ysunuvchi tashkilotlar faoliyatini tubdan o’zgartirish kerak, dedi Prezident.
Raqamli texnologiyalardan foydalangan holda loyihalarning samaradorligi qayd etildi, bu boradagi ishlar muhokama qilindi.
Meva-sabzavot sanoatida kooperativlar va klasterlar faoliyatini qo’llab-quvvatlashga 212 million dollar ajratish rejalashtirilgan.
Davlat rahbari ular ichki bozorni arzon mahsulotlar bilan ta’minlashda «maydondan iste’molchiga» tizimini joriy etishda asosiy omil bo’lishi kerakligini ta’kidladi.
Shu munosabat bilan mahsulotni qayta ishlash, saqlash va eksport qilish imkoniyatlarini kengaytirish hisobiga daromadlarni oshirishga yo’naltirilgan loyihalarni ishlab chiqish zarurligi ta’kidlanadi.
Shuningdek, hududlarni qishloq xo’jaligi mahsulotlarini sotib olishga ixtisoslashtirish masalalari ko’rib chiqildi. Kelgusi uch yilda 120 ming gektar maydonni o’zlashtirish, bog’lar va uzumzorlar barpo etish va moyli ekinlarni etishtirishni rejalashtirgan Jizzax viloyati bunga misoldir.
Ushbu tajribani barcha viloyatlarga bosqichma-bosqich joriy etish, har bir hududda 3-4 tadan ortiq eksportga yo’naltirilgan va yuqori rentabelli mahsulot etishtirishni yo’lga qo’yish zarurligi ta’kidlandi.
2021 yil oxiriga kelib, 3 ming gektar maydonda intensiv bog’lar va plantatsiyalar yaratish, yangi buyruq asosida 1-1,5 gektar maydonni aholiga tarqatish va shu bilan 2-2,5 ming oilani ish bilan ta’minlash vazifasi yuklatildi.
Uchrashuvda, shuningdek, suvdan oqilona foydalanish masalalari ko’rib chiqildi.
Bu boradagi ishlarning ustuvor yo’nalishlari Prezidentning shu yil 10-iyuldagi qarori bilan tasdiqlangan 2020-2030 yillarga mo’ljallangan suv resurslarini rivojlantirish konsepsiyasida belgilangan. Xususan, maqsad kanallarning samaradorligini oshirish va suv tejaydigan texnologiyalarni 2 million gektarga, shu jumladan 600 ming gektar maydonda tomchilatib sug’orish usullarini joriy etish orqali yiliga 7 milliard kub metr suvni tejashga erishishdir. Shuningdek, kontseptsiya raqamli texnologiyalarni joriy qilish orqali elektr energiyasini iste’mol qilishni 2 milliard kilovatt / soatga kamaytirishni ko’zda tutadi.
Suv xo’jaligi vazirligi ushbu vazifalarning o’z vaqtida bajarilishini ta’minlashi, xalqaro ekspertlarni jalb qilishi va yangicha ishlashi kerakligi ta’kidlandi. 2025 yilga kelib sohani to’liq raqamlashtirish uchun dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqish bo’yicha ko’rsatmalar berilgan, jumladan, onlayn nazorat qilish va suv iste’molini hisobga olish.
Prezident g’alla kampaniyasi natijalariga to’xtalib, bunday og’ir sharoitda ham dehqonlarimiz g’alla hosilini 6,4 million tonnadan oshiq oshirishdi. Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari xalqimiz nomidan barcha fermer va dehqonlarga, klasterlarga chuqur minnatdorlik bildirdi.
Yig’ilishda shuningdek, paxta etishtirish va qayta ekin ekish uchun agrotexnik tadbirlarni o’z vaqtida bajarish masalalari muhokama qilindi.
– Umuman olganda, qishloq xo’jaligini tubdan isloh qilish va sohaga bozor iqtisodiyotini keng joriy etish bo’yicha tegishli qarorlar qabul qilindi, ustuvor vazifalar belgilandi. Ularni amalga oshirish mamlakatning oziq-ovqat xavfsizligiga, eng muhimi, xalqimizning kayfiyati va hayot sifatiga ta’sir ko’rsatadigan eng muhim masaladir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
soha mutasaddilari va hokimlar buyruqlar bajarilishini tashkil etish, ko’rsatilgan kamchiliklarni bartaraf etish choralari to’g’risida ma’lumot berishdi.
Uchrashuv oxirida davlat rahbari yana pandemiya masalasini ko’tardi:
– Men yana bir bor xalqimizga murojaat qilmoqchiman. O’tgan davr mobaynida biz juda ko’p tajriba to’pladik. Yaqinda biz iqtisodiyotni tiklash uchun karantin talablarini engillashtirdik, & nbsp; ammo o’lim va o’lim holatlarining ko’payishi bizni juda xavotirga solmoqda.
Keling, o’zimizga, bolalarimizga, aziz ota-onalarga g’amxo’rlik qilaylik. Agar biz o’zimiz avvalambor sog’lig’imizga g’amxo’rlik qilsak, oilamiz, qarindoshlarimizning sog’lig’iga diqqat bilan qaraymiz, karantin normalariga rioya qilsak, albatta ushbu kasallikni o’z ichiga olamiz.

/News/Analyzed the progress of reforms in agriculture and water management
Under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, a video conference was held on July 23. The implementation of tasks to accelerate economic reforms in agriculture and water management, further development of market relations in the field was discussed.
Many issues, from ensuring food security in the country to generating additional income from processing and export, are related to the development of agriculture. Therefore, the state pays serious attention to the radical reform of agriculture, the introduction of market mechanisms, the full use of reserves and opportunities, the organization of production based on a scientific approach. The most urgent and promising tasks in this area are defined in the Strategy for the Development of Agriculture until 2030, approved by the Presidential Decree of October 23, 2019.
An agreement has been reached with the World Bank to implement a $ 500 million project to modernize agriculture. For the first time in the history of Uzbekistan, funds are directed to the development of agricultural science and innovations, the organization of management of the sphere on the basis of world standards.
These issues became the first item on the agenda of the video conference. The importance of ensuring the integration of science and production, the introduction of the System of Knowledge and Innovation in Agriculture used in developed countries was noted.
Within the framework of this project, the activities of 8 agricultural research institutes, as well as a number of organizations of the Ministry of Agriculture, will be radically updated, they will be equipped with modern laboratories and equipment. For these purposes, investments in the amount of $ 124 million from the World Bank and a grant from the European Union for $ 2 million will be allocated.
Deputy Prime Minister Uktam Barnoev was instructed to conduct, together with international experts, an in-depth analysis of the activities of research institutes and develop for each of them a separate “roadmap” to improve their activities. The importance of attracting specialists with modern knowledge, capable of introducing scientific innovations into production, was emphasized.
– The Ministry of Agriculture, using this opportunity correctly, must completely abandon outdated methods of work and move to better service for farmers, expand new types of services. In short, the activities of the ministry and its subordinate organizations need to be transformed, the President emphasized.
The effectiveness of projects using digital technologies was noted, the progress of work in this direction was discussed.
It is planned to allocate $ 212 million to support the activities of cooperatives and clusters of the fruit and vegetable industry.
The head of state stressed that they should become the main driver in providing the domestic market with inexpensive products, introducing a system “from the field to the consumer.”
In this regard, the need to develop projects aimed at increasing profits by expanding the possibilities of processing, storing and exporting products is indicated.
The issues of specialization of regions for the procurement of agricultural products were also considered. An example is the Jizzakh region, where it is planned to develop about 120 thousand hectares of land in the next three years, to lay out gardens and vineyards, and to start growing oilseeds.
It was noted that it is necessary to gradually introduce this experience in all regions, to establish in each region the cultivation of no more than 3-4 export-oriented and highly profitable types of products.
By the end of 2021, it was instructed to create intensive gardens and plantations with an area of ​​3 thousand hectares, to distribute plots of 1-1.5 hectares to the population on the basis of the new order, and thereby provide employment for 2-2.5 thousand families.
The meeting also addressed issues of rational use of water.
Priority areas of work in this area are defined in the Concept for the Development of Water Resources for 2020-2030, approved by the President’s decree of July 10 of this year. In particular, the goal is to achieve savings of 7 billion cubic meters of water per year by increasing the efficiency of canals and introducing water-saving technologies on 2 million hectares, including drip irrigation on 600 thousand hectares. The concept also envisions a 2 billion kilowatt-hour reduction in electricity consumption through the introduction of digital technologies.
It was emphasized that the Ministry of Water Resources should ensure the timely implementation of these tasks, attract international experts and work in a new way. Instructions were given on the development of software products for the complete digitalization of the industry by 2025, including online control and accounting of water consumption.
The President touched upon the results of the grain campaign and noted that even in such difficult conditions, our farmers raised the grain harvest by more than 6.4 million tons. In this regard, on behalf of our people, the head of state expressed deep gratitude to all farmers and dehkans, clusters.
The meeting also discussed issues of timely implementation of agrotechnical measures for growing cotton and planting re-crops.
– In general, the relevant decisions on radical reform of agriculture and the widespread introduction of a market economy in the field have already been adopted, priority tasks have been set. Their implementation is the most important issue affecting the food security of the country, and most importantly, the mood and quality of life of our people, – Shavkat Mirziyoyev said.
At the end of the meeting, the head of state again raised the issue of the pandemic:
– I want to once again appeal to our people and ask. Over the past period, we have accumulated a lot of experience. Recently, we have eased quarantine requirements to restore the economy, but the increase in the number of cases and deaths worries us very much.
Let’s take care of ourselves, our children, dear parents. If we ourselves first of all take care of our health, we will be attentive to the health of our family, relatives, observe the quarantine norms, we will definitely contain this disease.