/Yangiliklar/Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi faoliyati 2020-yil raqamlarda
27.01.2021 - 11:42 4205
Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi faoliyati 2020-yil raqamlarda
Bugungi kunda kichik biznes va tadbirkorlik subyektlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida Jamg‘arma tomonidan kafillik va kompensatsiya shaklida moliyaviy yordamlar berib kelinmoqda.
Birgina o‘tgan yil davomida 20 258 ta kichik biznes va tadbirkorlik subyektlarining tijorat banklaridan olingan 33,208 mlrd. so‘mlik kreditlari bo‘yicha Jamg‘arma tomonidan 6,993 mlrd. so‘m miqdoridagi moliyaviy majburiyatlar olingan.
O‘z navbatida, tahlillar natijasi shuni ko‘rsatadiki, 2020-yilda:
• tijorat banklari tomonidan ajratiladigan kreditlar bo‘yicha 5356 ta kichik biznes va tadbirkorlik subyektlariga Jamg‘armaning 4,172 mlrd. so‘m miqdordagi kafillik majburiyatlari olingan, natijada Jamg‘armaning kafilligidan foydalanuvchi kichik biznes va tadbirkorlik subyektlari soni 2019-yilga nisbatan 4,2 barobarga oshgan;
• tijorat banklari kreditlari bo‘yicha foiz xarajatlarini qoplash uchun Jamg‘armaning kompensatsiya berish shaklida moliyaviy yordamidan foydalangan kichik biznes va tadbirkorlik subyektlari soni esa 14 902 ta yetgan va Jamg‘arma 2,821 mlrd. so‘m miqdorda foiz xarajatlari qoplash yuzasidan majburiyatlar olgan, natijada 2019-yilga nisbatan kompensatsiya oluvchilar soni 4,4 barobar hamda to‘lab beriladigan foiz xarajatlari miqdori 3,3 barobarga oshgan.
Bundan tashqari koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish davrida aholini ijtimoiy himoya qilishni kuchaytirish va iqtisodiyot tarmoqlari faoliyat ko‘rsatishining barqarorligini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yildagi PF-5969, PF-5978, PF-5986, PF-5996-sonli farmonlariga muvofiq Jamg‘arma tomonidan 6 mingga yaqin kichik biznes va tadbirkorlik subyektlarining kreditlari bo‘yicha moliyaviy yordam ko‘rsatildi.

/Новости/Деятельность Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности за 2020 год в цифрах
27.01.2021 - 11:42 4467
Деятельность Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности за 2020 год в цифрах
На сегодняшний день в целях финансовой поддержки субъектов малого бизнеса и предпринимательства Фондом оказывается финансовая помощь в виде поручительства и компенсаций.
20 258 субъектов малого бизнеса и предпринимательства получили от коммерческих банков 33 208 млрд. по кредитам на сумму 6,993 млрд. сум.
В свою очередь, результаты анализов показывают, что в 2020 году:
• по кредитам, выделяемым коммерческими банками, 5356 субъектам малого бизнеса и предпринимательства было предоставлено 4,172 млрд. долл. получено большое количество гарантийных обязательств, в результате чего количество субъектов малого бизнеса и предпринимательства, пользующихся поручительством Фонда, по сравнению с 2019 годом увеличилось в 4,2 раза;
• количество субъектов малого бизнеса и предпринимательства, воспользовавшихся финансовой помощью Фонда в виде компенсаций для покрытия процентных расходов по кредитам коммерческих банков, достигло 14 902 и составило 2,821 млрд. долларов США. в результате по сравнению с 2019 годом количество получателей компенсаций увеличилось в 4,4 раза, а сумма выплачиваемых процентных расходов в 3,3 раза.
Кроме того, в целях усиления социальной защиты населения в период борьбы с распространением коронавирусной инфекции и обеспечения устойчивости функционирования отраслей экономики в соответствии с указами Президента Республики Узбекистан от 2020 года № УП-5969, УП-5978, УП-5986, УП-5996 Фондом оказана финансовая помощь по кредитам около 6 тысяч субъектов малого бизнеса и предпринимательства.