/Yangiliklar/Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi vakillarining Qozog‘iston Respublikasi “Damu” tadbirkorlikni rivojlantirish jamg‘armasiga tashrifi
28.08.2023 - 16:00 13360
Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi vakillarining Qozog‘iston Respublikasi “Damu” tadbirkorlikni rivojlantirish jamg‘armasiga tashrifi
23-25 ​​avgust kunlari Qozog‘iston Respublikasining “Damu” tadbirkorlikni rivojlantirish jamg‘armasi (“Damu” jamg‘armasi) tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi (Jamg‘arma) vakillari uchun seminar tashkil etildi.
Uchrasuvda Jamg‘armaning Kompensatsiyalar taqdim etish bo‘limi boshlig‘i Burxon Normirzayev, Monitoring va risklarni tahlil qilish bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari Jo‘rabek Xojiyev, Kafillik taqdim etish va yangi xizmatlarni joriy qilish bo‘limi bosh mutaxassisi Bekzod Shamuratov boshchiligidagi vakillari “Damu” jamg‘armasi vakillari – rais o‘rinbosari Murat Bapaev, Dasturiy vositalar departamenti direktori Arsen Mustafin, shuningdek, Subsidiyalash departamenti, Kafolatlar departamenti, Kafolatlar monitoringi departamenti, Islom moliyasi departamenti kabi bir qator rahbarlari bilan uchrashdilar.
Seminar davomida “Damu” jamg‘armasi tomonidan mikro-kichik o‘rta korxonalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kafolatlar, subsidiyalar va imtiyozli moliyalashtirish kabi vositalar haqida ma’lumotlar berildi. Moliyaviy ko‘mak olishni xohlovchi hamkor banklar va tadbirkorlarga qo‘yiladigan talablar, biznes jarayonlarini tartibga solish va moliyaviy vositalarni raqamlashtirish bilan bog‘liq masalalar atroflicha yoritildi.
Bundan tashqari, tomonlar kafolatlar va portfel monitoringi, jumladan, zaxiralarni tasniflash va shakllantirish, kafolat va subsidiya shartnomalari bo‘yicha umidsiz qarzlarni undirish bo‘yicha ishlar, shuningdek, kichik va o‘rta biznesni islomiy moliyalashtirish tamoyillari bo‘yicha bir qator masalalarni muhokama qildilar.
Jamg‘arma vakillari Qozog‘istonda kichik va o‘rta korxonalarni qo‘llab-quvvatlash tajribasi bilan yaqindan tanishish imkoni berilgani uchun rahbariyatga, shuningdek, ma’ruzachilarga o‘z minnatdorchiligini bildirdi va ularga o‘z rejalarini amalga oshirishda muvaffaqiyatlar tiladi.

/Новости/Визит представителей Государственного фонда предпринимательской деятельности в Фонд «Даму» развития предпринимательства Республики Казахстан
28.08.2023 - 16:00 13359
Визит представителей Государственного фонда предпринимательской деятельности в Фонд «Даму» развития предпринимательства Республики Казахстан
С 23 по 25 августа Фондом «Даму» развития предпринимательства (Фонд «Даму») Республики Казахстан был организован семинар для представителей Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности (Фонд) при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан.
На встрече представители Фонда в лице начальника отдела Предоставления компенсаций Бурхона Нормирзаева, заместитель начальника отдела Мониторинга и анализа рисков Журабек Хажиев, главный специалист отдела Предоставления поручительств и внедрения новых услуг Бекзод Шамуратов встретились с представителями Фонда «Даму»-Заместителем председателя Муратом Бапаевым, директором департамента программных инструментов Арсеном Мустафиным, а также с рядом начальников департамента Субсидирования, департамента Гарантии, департамента Мониторинга гарантий, департаментом Исламского финансирования.
В ходе семинара была представлена информация по инструментам поддержки микро малых средних предприятий (ММСП), реализуемых Фондом «Даму», таким как гарантирование, субсидирование и льготное финансирование. Подробно были освещены требования, предъявляемые к банкам-партнерам и к предпринимателям, желающим получить финансовую поддержку, а также затронуты вопросы, касающиеся регламентирования бизнес-процессов и процессов цифровизации финансовых инструментов.
Кроме этого стороны обсудили ряд вопросов касающихся мониторинга гарантий и портфеля в том числе классификация и формирование резервов, работы по взысканию проблемной задолженности по договорам гарантирования и субсидирования, а также финансирование малого и среднего предпринимательства на принципах исламского финансирования.
Представители Фонда выразили благодарность руководству, а также спикерам за предоставленную возможность познакомиться с опытом поддержки ММСП в Казахстане и пожелали успехов в реализации намеченных планов.