/Yangiliklar/Jamg‘arma tomonidan ko‘p qavatli uy-joy va bino qurish yo‘nalishi qo‘llab-quvvatlanmoqda
28.08.2023 - 16:50 256
Jamg‘arma tomonidan ko‘p qavatli uy-joy va bino qurish yo‘nalishi qo‘llab-quvvatlanmoqda
So‘ngi yillarda mamlakatimizda aholini uy-joy bilan ta’minlash bo‘yicha bir qator amaliy ishlar olib borilmoqda. Xususan, ko‘p qavatli uy-joy va bino-inshootlarni qurish orqali kam taminlangan, uy-joyga muhtoj aholi qatlamiga arzon va sifatli uylar topshirish orqali hududlarda «city»lar va massivlar qurilmoqda.
Shu bilan birga, Statistika agentligining ma‘lumotiga ko‘ra qurilish sohasida qurilish korxonalari soni yildan-yilga oshib bormoqda.
2023-yil 1-avgust holatiga qurilish sohasida ro‘yxatdan o‘tgan korxonalarning soni 52 057 ta bo‘lib, ularning o‘sish sur’ati 2022-yilning mos davriga nisbatan 108,8 foizni tashkil etdi. So‘nggi yillarning mos davrida ushbu sohada ro‘yxatdan o‘tgan korxonalarning dinamikasi quyidagicha: 2019-yilda – 34 553 ta, 2020-yilda – 41 479 ta, 2021-yilda – 46 509 ta, 2022-yilda – 47 827 ta, 2023-yilda – 52 057 tani tashkil qilmoqda.
Bundan tashqari, Tadbirkorlik jamg‘armasi tomonidan 2023-yil 1-avgust holatiga jami 719 ta loyihalarga tijorat banklarining 2,8 trln so‘m kreditlariga 0,6 trln so‘m moliyaviy yordamlar ko‘rsatilgan. Shu orqali tadbirkorlik subyektlari tomonidan11 833 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Shundan, kafillik yordami bo‘yicha 218 ta loyihalarga 436 mlrd so‘m majburiyat olingan hamda 3 952 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi ko‘zda tutilgan, kompensatsiya yordami bo‘yicha 501 ta loyihalarga 161 mlrd so‘m majburiyat olingan hamda 7 881 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, tahlil natijalariga ko‘ra Top-3 hududlar aniqlandi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi – 81 mlrd so‘m, Xorazm viloyati – 77 mlrd so‘m va Buxoro viloyati – 63 mlrd so‘mni tashkil qilmoqda.

Поддержка Фонда в сфере строительства многоэтажных зданий
За последние годы в нашей стране проведен ряд практических работ по обеспечению населения жильем. В частности, в регионах строятся комплексы жилых и офисных зданий «city» и другие массивы для обеспечения нуждающегося в жилье населения качественными многоэтажными домами и зданиями.
По данным Агентства по статистике, количество строительных предприятий в строительной сфере увеличивается из года в год.
По состоянию на 1 августа 2023 года количество зарегистрированных предприятий в сфере строительства составило 52 057, а темп их роста по сравнению с соответствующим периодом 2022 года составил 108,8 процента. Динамика зарегистрированных в этой сфере предприятий в соответствующем периоде последних лет следующая: в 2019 году — 34 553, в 2020 году — 41 479, в 2021 году — 46 509, в 2022 году — 47 827, в 2023 году — 52 057.
Кроме того, по состоянию на 1 августа 2023 года в сферу строительства Фондом предоставлено всего 0,6 трлн сум финансовой помощи на 2,8 трлн сум кредитов коммерческих банков в общей сложности по 719 проектам. В связи с чем это дает предпосылку для создания 11 833 новых рабочих мест в этой сфере.
Из них поручительство предоставлено в размере 436 млрд сум, 218 проектам, что предполагает создание 3952 новых рабочих мест. Также компенсация Фонда предоставлена в размере 161 млрд сум, 501 проекту, планируемое создание рабочих мест составляет 7 881.
Также по результатам анализа были определены Топ-3 регионов, воспользовавшихся финансовой помощью Фонда. Республика Каракалпакстан – 81 миллиард сум, Хорезмская область – 77 миллиард сум и Бухарская область – 63 миллиарда сум.