Uzumchilikni rivojlantirish chora-tadbirlari
Sohani yanada rivojlantirish uchun “2023-2026-yillarda uzumchilik va vinochilik sohasini yanada rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaror loyihasi ishlab chiqildi.
Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan mazkur yo‘nalishni rivojlantirish uchun 244 ta loyihalarga tijorat banklarining 360 mlrd so‘m kreditlariga 119 mlrd so‘m moliyaviy yordam ko‘rsatilgan va 3 706 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Shundan, kafillik bo‘yicha 133 ta loyihalarga tijorat banklarining 179 mlrd so‘m kreditlariga 84 mlrd so‘m yordam va 1 886 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi ko‘zda tutilgan, kompensatsiya bo‘yicha 111 ta loyihalarga 181 mlrd so‘m kreditlariga 35 mlrd so‘m yordam ko‘rsatilgan va 1 820 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Tahlil natijalariga ko‘ra, moliyaviy yordamlardan foydalangan Top-3 hududlar aniqlandi. Jizzax viloyati – 43 mlrd so‘m, Surxondaryo viloyati – 17 mlrd so‘m va Samarqand viloyati – 14 mlrd so‘m yordam bilan yetakchi o‘rinlarni egallab kelmoqda.

/Новости/Меры по развитию виноградарства
На основании постановления Президента № PQ-5200, принятого четыре года назад в стране за период с 2021-2023 гг возведены 106 000 га (81 000 га в кластерах и фермерских хозяйствах, 25 000 га в жилых усадьбах) виноградников (75 000 га пищевые, 27 000 га мелкие, 9 000 га промышленные).
В целях дальнейшего развития отрасли разработан проект решения «О мерах, направленных на дальнейшее развитие виноградарской и винодельческой отрасли в 2023-2026 годах».
Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности (Фонд) данному направлению по 244 проектам предоставлено всего 119 миллиардов сум финансовой помощи, на кредиты в сумме 360 млрд сум, в связи с чем ожидается создание 3706 новых рабочих мест.
Из них по 133 проектам поручительство предоставлено в размере 84 млрд сум, на 179 млрд сум кредитам, что в свою очередь способствует созданию 1886 новых рабочих мест. По компенсации помощь оказана 111 проектам на сумму 35 млрд сум, на кредиты в размере 181 млрд сум, ожидаемое количество рабочих мест составило 1820 единиц.
По результатам анализа выявлены Топ-3 регионов, воспользовавшихся финансовой помощью Фонда в данном направлении. Лидируют Джизакская область — 43 миллиарда сум, Сурхандарьинская область — 17 миллиардов сум и Самаркандская область — 14 миллиардов сум.